مراحل تولید

روند تولید از ابتدا تا انت‌ها به ترتیب زیر است:

  1.  خرید و تهیة مواد اولیه و نگه‏داری و آماده‏سازی جهت مصرف.
  2.  تهیة طرح کلی هر پروژه و طرح گره مورد نظر برای پروژه‏.
  3.  استخراج طرح گره و ابعاد و اندازه‏های قطعات محاسبه شده در طرح کلی پروژه.
  4.  آماده‏سازى نهایی قطعات و مصالح مورد نیاز پروژه و روند آماده‏سازی طرح گره، اسلیمی، معرق، منبت و مونتاژ آن
  5.  تحویل و نصب پروژه و خدمات پس از فروش.

 ۱- خرید و تهیة مواد اولیه و آماده‏سازی جهت مصرف:

در رشتة صنایع دستی در شاخة گره‏چینی، منبت و معرق، تهیة مصالح و مواد اولیه، تخصص و فن به خصوص خود را می‌‏طلبد. مصالح، مواد و سرمایة اولیه و اصلیِ مورد استفاده در این رشته چوب است؛ چوب‏هایی با مرغوبیت بالا از قبیل چنار، گردو، راش، ملچ، عناب، گلابی، نارنج، کویج، فوفل، آبنوس و…

نحوه تهیة چوب جهت مواد اولیه به این صورت است که هر ساله در فصل برداشت چوب، پس از دقت و مطالعه برروی چوب، در صورت داشتن شرایط مورد نظرخرید صورت می‌‏گیرد. شرایط مورد نظر برای مثال به این صورت است که درخت مورد نظر تازه قطع شده و کاملاً خیس باشد؛ یعنی متعلق به مکانی نباشد که در زمان رشد دچار کمبود آب شده باشد. چوب نباید صد در صد آب و رطوبت خود را از دست داده باشد؛ یعنی تازه قطع شده باشد. مکان و خاکی که درخت در آن پرورش داده شده، همچنین بُوم و‌نژاد چوب مورد نظر از اهمیتی خاص برخوردار است.

لذا چوب مورد نظر را باید خود تهیه و نگه‏داری کنیم تا به مرحلة استفاده برسد. چوب خریداری شده در ابعاد و اندازه‏های مخصوص بریده و به قطعات کوچک‏‌تر مورد نظر تبدیل می‌شود تا هم از آفات بهترحفظ شود و هم بهتر خشک شود؛ چرا که مثلاً درختی که دوازده متر طول و دو متر قطر دارد، هم مشکل حمل و نقل دارد و هم مشکل نگه‏داری.
چوب‏های تبدیل شده، به مکان مناسب نگه‏داری انتقال داده شده و دسته‏بندی و چیدمان می‌‏شود. مکان مورد نظر، دارای سقف و جرثقیل و پوشش مناسب است تا از باران، باد و طوفان در امان باشد برای بهره برداری واستفاده از چوب‏های دسته‏بندی شده که با شکل خاصی نگه‏داری می‌‏شود، حداقل زمان پنج سال یا بیشتر است که آن هم بستگی به نوع و بُوم چوب دارد.

۲- تهیة طرح کلی هر پروژه و طرح گره مورد نظر برای پروژه:

روند کار به این صورت است که برای انجام هر پروژه، ابتدا از آن پروژه اندازه برداری می‌‏شود؛ و با توجه به موقعیت مکانی و ابعاد و اندازة آن پروژه و نظر مشتری:

۱) طرح‏های پیشنهادی به مشتری ارائه می‌‏شود.

۲) مشتری خود، طرح را ارائه می‌‏کند و ما نظر خود را دربارة آن می‌‏دهیم.

۳) طرح، ساخت قبلی یا قدیمی داشته و باید بر اساس آن طرح قبلی، بازسازی یا مرمت انجام گیرد.

طراحی گره‏چینی به صورت خاص است؛ برای مثال، اندازه‏ای که طراحی می‌شود، باید به صورتی باشد که گره مورد نظر در آن ابعاد گنجانیده شود. ونیز در گوشه‏‌ها شمشه کامل و قرینه‏سازی هم رعایت شود.

گاهی روز‌ها، بلکه ماه‏‌ها طول می‌کشد تا طرحى آماده شود که هم شرایط طراحی گره را دارا باشد، و هم در ابعاد مورد نظرما قرار گیرد؛ چراکه ما باید گره خود را با شرایط و قواعد طراحی تطبیق دهیم و محدودیت‏های اصول گره‏چینی را کاملاً رعایت کنیم.

حدوداً ۱۵ سال پیش، طراحی گره و نمای اصلی پروژة مورد نظر را با لوازم طراحی دستی، همچون خط کش، گونیا، پرگار و غیره انجام می‌‏دادیم اگرچه دقت فراوان انجام می‌دادیم بازهم دارای درصدی خطا بود که تلاش می‌کردیم در مراحل اجرا، این خطا برطرف شود؛ ولی با ورود تکنولوژی کامپیو‌تر، برای طراحی، از نرم افزارهایی مانند اتوکد (Autocad) درحد نیاز بهره برده‏ایم.
طراحی بدین وسیله تأثیر بسزایی در دقت، ظرافت و به حداقل رساندن خطاهای ناشی از طراحی دستی دارد، و کیفیت کار را هم تا حد قابل ملاحظه‏ای بالا می‌برد. بر این اساس، هم اکنون کلیة طرح‏‌ها اعم از کلی و جزئی و مهم‏‌تر از همه طراحی گره، در این واحد صنایع دستی به وسیلة نرم افزار کامپیوترى طراحی می‌شود. سپس همة جوانب آن بررسی شده و با انجام محاسبات برروی آن، و جهت اجرا به کارگاه ابلاغ مى‏شود.

 ۳- استخراج طرح گره و ابعاد و اندازه‏های قطعات محاسبه شده در طرح کلی پروژه:
پس از انجام محاسبات کلی و تصویب طرح توسط مشتری و کارگاه و ارائة آن به واحد اجرایی کارگاه، از طرفی لیست کلیة قطعات اعم از کلی و جزئی با ابعاد و اندازه‏های مشخص تمام شده فراهم می‌گردد؛ از طرف دیگر طرح گره مورد نظر استخراج و فهرست می‌شود و طبق آن، مصالح مورد نیاز فقط بُرش می‌خورد. سپس بین دو روز تا سه ماه، بسته به نوع پروژه، مصالح، حجم و موقعیت بکارگیری آن، در فضای آزاد گذاشته می‌شود. البته به دوراز باران یا آب یا توفان.

 ۴- آماده‏سازی نهایی قطعات و مصالح مورد نیاز پروژه و روند آماده‏سازی طرح گره، اسلیمی، معرق و منبت و مونتاژ آن:

پس از این‏که مصالح دو روز تا سه ماه در فضای آزاد قرار گرفت، عملیات برش نهایی و پرداخت روی آن صورت می‌‏گیرد و جهت اندازه‏گذاری آماده می‌‏شود. پس از اندازه‏گذاری، اتصالات به صورت کُومْ و زبانه انجام می‌‏شود سپس در صورت نیاز، ابزارکاری می‌‏شود. پس از ابزارکاری، بازرسی و پرداخت نهایی روی قطعات انجام شده، در ‌‌نهایت مونتاژ اولیه صورت می‌‏گیرد و می‌ماند تا طرح گره، آماد، مونتاژ شود.

الف) چگونگی آماده شدن طرح گره جهت مونتاژ:

پس از انجام طراحی گره مورد نظر در ابعاد و طرح مخصوص آن، به تعداد آلت‏های اصلی گره و بدون تکرار از هر کدام به طور جداگانه قالب برداری می‌‏شود و تعداد مورد نیاز هر قالب یادداشت می‌‏شود. قالب‏‌ها از چوب چنار به ضخامت دو می‌لى‏متربوده، مطابق با شکل موجود در طرح گره است. به وسیلة مداد و قالب مورد نظر، تعداد خواسته شده از هر قالب نشان‏گذاری می‌‏شود و با اره‌ای دستی به نام ارة بُرش کمانه‏دار- که یک کمان آهنی در جهت مخالف دنده‏های آن قرار دارد- برش‏های آن داده می‌‏شود. پس از برش‏کاری در دو سر یا وسط آلت‏‌ها، آن‌ها را قطع می‌‏کنیم، و مرحلة اتصالات به صورت کوم (با وسیله‏ای به نام اسکنه و چکش) و زبانه، روی آن‏‌ها انجام می‌‏شود. کلیة مراحل مربوط به گره‏چینی با لوازم دستی صورت می‌‏گیرد که هرکدام اسم مخصوص به خود را دارد. پس از انجام مراحل بالا، گره مونتاژ نهایی می‌‏شود و در اسکلت اصلی درب که قبلاً مونتاژ موقت شده است، نصب می‌‏شود. در این مرحله، مونتاژ نهاییِ اسکلت اصلی صورت می‌‏گیرد. اجرای گره‏چینی انواع گوناگون دارد:

۱) گره‏چینی به صورت پوک یا بادخور که بدون شیشه است.

۲) گره‏چینی با شیشه یا آینه که در آن شیشه‏های رنگی یا آینه یا هر دو با هم استفاده می‌‏شود، که به دو صورت است:

الف) شیشه یا آینه همراه با آلت مونتاژ می‌‏شود.

ب) گره مونتاژ شده و بعد شیشة آن ریخته می‌‏شود.

۳) گره به صورت آلت و لغت است که به جای شیشه یا آینه از چوب استفاده می‌‏شود.

ب- چگونگی آماده شدن طرح اسلیمی جهت مونتاژ: در طراحی و اجرا و مونتاژ آن مشابه مراحل گره‏چینی است، با این تفاوت که در طراحی، آزادی عمل بیشتری وجود دارد، ولی برای اتصالات و شیشه بری و نصب، کاربری مخصوص به خود را دارد.

ج- اجرای طرح گره به صورت معرق که پس از طراحی گره و برش قطعات آن، سپس از کنار هم گذاشتن آن‌ها به صورت تخته‌ای با ضخامت سه تا شش می‌لى‏م‌تر انجام مى گیرد.

د- منبت که ‏بایستی طرح مورد نظر را روی چوب بچسبانیم و آن را در دو حالت انجام می‌‏دهیم:

۱) طرح مورد نظرِچسبانده شده را به عمق دو می‌لى‏م‌تر تا یک سانتی‏مترکنده کاری می‌کنیم.
۲) فضای خالی اطراف طرح را کنده‏کاری می‌‏کنیم به طوری که طرح مورد نظر می‌‏ماند و به وضوح و زیبایی خاص خود دیده می‌‏شود.

 ۵- تحویل و نصب پروژه و خدمات پس از فروش:

پس از اتمام گره‏چینی، اسلیمی، معرق و یا منبت، مونتاژ نهایی صورت می‌‏گیرد؛ و در صورت احتیاج به رنگ‏آمیزی، با تبادل نظر و تأیید کارفرما، پروژة مورد نظر به واحد رنگ‏کاری منتقل می‌‏شود و با نظارت کامل کارگاه، رنگ‏آمیزی صورت می‌‏گیرد. سپس مراحل نصب و تحویل توسط این واحد صنایع دستی و با نظارت کامل صورت می‌‏گیرد. در مورد خدمات پس از فروش لازم به ذکر است که در صورت بروز هر مشکل فنی در طی گذشت زمان که مربوط به پیمانکار باشد، این واحد تولیدى به صورت صد در صد پاسخ‏گوست و جهت رفع مشکل، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.